2018 All Programs

bcl_1469187266.htm

MAIN ARENA DAY PROGRAM 2018

THURSDAY 14TH JUNE

RING 1

8.30am Walk the Course - Showjumping

9.00am Showjumping

FRIDAY 15TH JUNE

RING 1

7.00am Walk the Course - Showjumping

7.30am Showjumping

RING 2

7.30am District Riders, District Pony Hacks

2.00pm Sporting/Novelty Events

RING 3

7.30am District Adult Riders, District Galloway Hacks,

District Hacks

SATURDAY 16TH JUNE

RING 1

7.15am Walk the Course - Showjumping

7.30am Showjumping

RING 2

7.30am Show Hunter – Hack, Open Show Hunter – Hack

Show Hunter – Hack, Open Show Hunter – Pony

Show Horses – Pony, Open Show Horses – Pony

Junior Rider, Intermediate Rider

RING 3

7.30am Show Horses – Galloway,

Open Show Horses – Galloway Show Horses – Hack,

 

 

Open Show Horses – Hack,

 

Paint Horse – Ridden, Palomino – Ridden

 

 

Novice Show Hunter – Galloway, Senior Rider,

 

Colorama – Ridden, Quarter Horses – Ridden

 

 

Australian Light Horse

 

Waler – Ridden, Fresian – Ridden

 

SUNDAY 17TH JUNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heavy Horse – Ridden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RING 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Any Other Registered Breed – Ridden

 

7.15am

Walk the Course - Showjumping

 

Open Performance – Ridden

 

 

7.30am

Show jumping

RING 4

 

 

 

7.30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.30am

Shetland Ponies – Led, Welsh Ponies – Led

 

8.00am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Welsh Ponies – Part Bred – Led

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Welsh Mountain Ponies – Led

 

RING 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.30am Arabians – B Class – Led, Warmbloods – Led

 

Australian ASPB Ponies – Led

 

 

Thoroughbreds – Led, Standard Bred – Led

 

Australian ASPB Ponies – Partbred – Led

 

 

Standard Bred – 2018 Qld Track to Hack

 

Australian Saddle Pony – Led

 

 

Qualifying Class – Led, ANSA Horses – Led

 

Australian Riding Pony – Led

 

 

Australian Stock Horses – Led

 

Miniature Ponies – Led

 

 

Arabians – B Class – Ridden, Warmbloods – Ridden

Miniature Pony Novelty Events

 

 

Thoroughbred – Ridden, Standard Bred – Ridden

Welsh Pony – Ridden

 

 

Standard Bred – 2018 Qld Track to Hack

 

APSB Ponies – Ridden

 

Qualifying Class – Ridden, ANSA – Ridden

 

Australian Saddle Pony – Ridden

 

 

Australian Stock Horse – Ridden

 

Australian Riding Pony – Ridden

 

RING 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pony Harness Classes

7.30am Paint Horses – Led, Palomino – Led

 

Whip Class

 

 

Colorama – Led, Quarter Horses – Led

RING 5

(undercover arena)

 

 

 

Waler – Led, Guy Fawkes Heritage Horses

7.30am

Miniature Horse under 34”

 

 

Fresian – Led, Fresian Partbred – Led

 

Small Horse 34” – 38”

 

 

Heavy Horses – Led

 

Miniature/Small Horse Performance

 

 

Any Other Registered Breed – Led

 

Novelty Events

Evening Extravaganza Entertainment 2018

Sunshine Coast Agricultural Show- June 15,16, 17

Location: Main Arena

Ring Master: Rowan O’Hara

 

Friday

 

Saturday

 

Sunday

4.45pm

The Outsiders

5.00pm

Six Bar

4.10pm

Tug-of-War

 

 

 

Invitational

 

 

5.15pm

Sunshine Coast

5.30pm

Sunshine

4.25pm

Sunshine Coast

 

Caledonian Pipes

 

Coast

 

Caledonian Pipes &

 

& Drums

 

Caledonian

 

Drums

 

 

 

Pipes & Drums

 

 

5.30pm

Official Opening

5.45pm

State of Origin

4.40pm

Vintage Speedway

 

by The Governor

 

Woodchop

 

 

 

of Queensland His

 

Tas vs Qld

 

 

 

Excellency The

 

 

 

 

 

Honourable Paul

 

 

 

 

 

de Jersey AC

 

 

 

 

6.05pm

State of Origin

6.00pm

Vintage

5.05pm

Working dog display

 

Woodchop

 

Speedway

 

 

 

Tas vs Qld

 

 

 

 

6.20pm

Working dog

6.20pm

Working dog

5.25pm

Hollie Shiels Trick

 

display

 

display

 

Riding

6.40pm

Hollie Shiels Trick

6.40pm

Hollie Shiels

5.45pm

Motor Mayhem

 

Riding

 

Trick Riding

 

 

7.00pm

Motor Mayhem

7.00pm

Motor

7.15pm

Fireworks

 

 

 

Mayhem

 

Spectacular

8.30pm

Fireworks

8.30pm

Fireworks

 

 

 

Spectacular

 

Spectacular

 

 

Note # 1: Motor Mayhem includes Speedway bikes, Aussie FMX, Racing Lawn Mowers,, Quad Bikes & Rally Cars

Note # 2: Program correct at time of going to print but subject to change pending availability of performers.

Heritage Bank Entertainment Stage 2018

Sunshine Coast Agricultural Show- June 15,16, 17

Location: Grass Terrace Area near Rotary Club

MC & Stage Coordinator: Melinda Wells

 

 

Friday

Saturday

Sunday

 

 

 

 

 

 

9:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00am

 

Laura Greaves “Dogs

Sunshine Coast Physical

Trenna’s Dance Studio

 

 

with Jobs” Panel Forum

Culture Club

 

 

10:30am

 

 

Laura Greaves “Dogs

Calisthenics Buderim

 

 

 

with Jobs”

 

 

11:00am

 

Connar Curran “Hip Hop”

 

Stages Dance Company

 

 

 

 

 

 

11:30am

 

Sunshine Coast Physical

Trenna’s Dance Studio

 

 

 

 

Culture Club

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00pm

 

TAFE Queensland – East

TAFE Queensland – East

TAFE Queensland – East

 

 

Coast

Coast

Coast

 

 

 

 

 

 

12:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

 

Goodwin Performing Arts

Stages Dance Company

Sunshine Coast Physical

 

 

Show

 

Culture Club

1:30pm

 

NorthArm

Dance Fusion Studios

 

 

 

 

Marimba Band

 

 

 

 

 

 

 

 

2:00pm

 

 

GRAND PARADE – NO

Goodwin Performing Arts

 

 

 

PERFORMANCES

Show

2:30pm

 

Trenna’s Dance Studio

 

TAFE Queensland – East

 

 

 

 

Coast

3:00pm

 

Bel’s Belly Dancing

Calisthenics Buderim

 

 

 

 

 

Troupe

 

 

 

 

 

 

 

 

3:30pm

 

TAFE Queensland – East

Bel’s Belly Dancing

Main Arena

 

 

Coast

Troupe

Entertainment due to

 

 

 

 

commence at 4.00pm

4:00pm

 

 

TAFE Queensland – East

today

 

 

 

Coast

 

 

4:30pm

 

Stages Dance Company

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NB: Program correct at time of going to print but subject to change pending availability of performers.

Agricultural Enhancement Presentations 2018

Sunshine Coast Agricultural Show- June 15,16, 17

Location: Education Stage, Animal Precinct

MC & Stage Coordinator: Justin Matthews

 

 

Friday

Saturday

Sunday

 

 

 

 

 

9:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00am

 

Bee/Honey

Bee/Honey

Bee/Honey

 

 

Demonstration – Alby

Demonstration – Alby

Demonstration – Alby

10:30am

 

 

Taylor

Taylor

Taylor

 

 

11:00am

 

Sheep Shearing – John

Sheep Shearing – John

Sheep Shearing – John

 

 

Tidy

Tidy

Tidy

11:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00pm

 

Horse Demonstration –

Horse Demonstration –

Horse Demonstration –

 

 

Hollie Shiels

Hollie Shiels

Hollie Shiels

12:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:00pm

 

Bee/Honey

GRAND PARADE – NO

Dairy Show – Ray

 

 

Demonstration – Alby

PERFORMANCES

Pembleton

2:30pm

 

 

Taylor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

 

Sheep Shearing – John

Sheep Shearing – John

Bee/Honey

 

 

Tidy

Tidy

Demonstration – Alby

3:30pm

 

 

 

 

Taylor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:00pm

 

Dairy Show – Ray

Dairy Show – Ray

Main Arena

 

 

Pembleton

Pembleton

Entertainment due to

4:30pm

 

 

 

 

commence at 4.00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

today

5:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NB: Program correct at time of going to print but subject to change pending availability of performers.

Craft Beer Alley Presentations 2018

Sunshine Coast Agricultural Show- June 15,16, 17

Location: Jim Carolan Pavilion

MC & Stage Coordinator: Matt Kirkegaard

 

 

Friday

Saturday

Sunday

 

 

 

 

 

 

9:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

 

Cooking with Paul

Cooking with Paul

Beer Masterclass

 

 

Mercurio

Mercurio

 

 

11:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00pm

 

Meet the Brewer

Meet the Brewer

Meet the Brewer

 

 

 

 

 

 

12:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

 

Cooking with Paul

Cooking with Paul

Cheese Tasting

 

 

Mercurio

Mercurio

 

 

1:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:00pm

 

Beer & Cheese Pairing

GRAND PARADE – NO

Blind Beer Tasting

 

 

 

 

PERFORMANCES

 

 

2:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

 

Cooking with Paul

Cooking with Paul

Beer & Glassware

 

 

 

Mercurio

Mercurio

 

 

3:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:00pm

 

Meet the Brewer

Low & Slow with Black

Main Arena

 

 

 

 

Bunny

Entertainment due to

 

4:30pm

 

 

 

 

 

 

commence at 4.00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

today

 

5:00pm

 

 

Meet the Brewer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NB: Program correct at time of going to print but subject to change pending availability of performers.

Contact Information

Nambour Showgrounds
Coronation Avenue
Nambour Qld

Telephone:
07 5441 2766
0408 886 526

Email Contact:
manager@sunshinecoastshow.asn.au

Hours of Operation

Postal Address:
PO Box 491
Nambour Qld 4560

Show Office Hours: 
Monday to Friday 8.00am to 4.00pm
Closed on Public Holidays & dependent
upon other major events being held at the Showgrounds.

Information for New Members  |  Become a Member 

Get to the Show!

Ticket Prices for 2018
Under school age – FREE
Primary School Students - $5.00 per day
Secondary School Students - $10.00 per day
Adults - $12.00 per day (no concession tickets available)

Parking:
Available at the Crusher’s Grounds off Bli Bli Road.

Shuttle Bus:
Available from 8.00am to 9.00pm daily between the Nambour Transit Centre and the Showgrounds